Akcja Nextbike: stop wandalom rowerowym

Akcja Nextbike: stop wandalom rowerowym

12/06/19

Rowery miejskie z założenia powinny służyć mieszkańcom i stanowić ich wspólne dobro. Dlatego Nextbike Polska przeprowadza w Warszawie zaplanowane kontrole stacji rowerowych. Akcje mają na celu powstrzymanie wandalizmu, niszczenia i kradzieży rowerów. Kilku sprawców zostało ujętych już na gorącym uczynku.

Chcemy, aby rower miejski był dostępny dla wszystkich. Większość mieszkańców to rozumie i stosuje się do zasad związanych z użytkowaniem jednośladów. Zdarzają się jednak uszkodzenia i kradzieże rowerów. Dlatego wprowadzamy działania, które pomogą nam powstrzymać i ograniczyć takie zachowania – powiedział Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Podczas jednej z odbywających się kontroli stacji elektrycznych w Warszawie zostali ujęci na gorącym uczynku młodociani przestępcy. Bardzo szybko pojawił się na miejscu zdarzenia patrol Policji. Sprawcy zostali przewiezieni na komisariat, gdzie postawiono im zarzuty. – Takich akcji będziemy robić coraz więcej. Przynajmniej kilka w miesiącu. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się nam rozszerzyć działania także na inne miasta – dodał Paweł Orłowski.

W Warszawie Nextbike Polska ma także tzw. kontrolerów terenowych, którzy sprawdzają czy użytkownicy w momencie zwracania roweru pamiętają o ważnych czynnościach gwarantujących prawidłowe i bezpieczne zwrócenie roweru. Trzeba zatem:

– wstawić rower do elektrozamka, a jeśli to nie jest możliwe

– zabezpieczyć rower przy użyciu linki (dokładnie przetasowując zamek szyfrowy) i dokonać zwrotu w aplikacji/przy użyciu terminala

Za brak regulaminowego zabezpieczenia roweru Nextbike może zablokować konto użytkownikowi.
W przypadku, gdy doszłoby do kradzieży wówczas użytkownik może zostać obciążony karą finansową.