Masz pytania? +48 22 244 13 13 +48 22 382 13 12
 

16.02.2017

Sosnowieckie rowery miejskie z Nextbike!

Sosnowieckie rowery miejskie z Nextbike!

Sosnowiec dołączył do miast, w których za zaprojektowanie i zainstalowanie sieci wypożyczalni rowerowych będzie odpowiedzialny największy krajowy operator systemów rowerowych, firma Nextbike Polska. Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. Będzie obejmowała 9 stacji i 130 rowerów. To trzecia inwestycja tego typu w województwie śląskim – po Katowicach i Gliwicach.

Umowa, na mocy której w Sosnowcu powstanie 9 zadaszonych stacji oraz dostarczonych zostanie 130 rowerów (w tym: 6 tandemów i 4 rowery trójkołowe przystosowane dla potrzeb osób z dysfunkcją ruchu), została podpisana dzisiaj przez Prezydenta Miasta, Arkadiusza Chęcińskiego oraz Tomasza Wojtkiewicza, Prezesa Nextbike Polska – firmy odpowiedzialnej za obsługę rowerów, m.in. w Warszawie (Veturilo), Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku (BiKeR), Poznaniu, Opolu czy Katowicach, a wkrótce także w Gliwicach. – Będziemy pierwszym miastem, które oprócz tandemów udostępni trójkołowe rowery dla osób niepełnosprawnych, a cała sieć wypożyczalni zostanie połączona ścieżkami rowerowymi. Będziemy chcieli, żeby rowerzyści mogli zostawić wypożyczony w Katowicach rower w Sosnowcu i odwrotnie – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zgodnie z umową, zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca kwietnia 2018 roku, jednak firma Nextbike Polska zadeklarowała, że skróci ten termin o 30 dni.

– Rowery publiczne powoli zaczynają opanowywać aglomerację śląsko-dąbrowską. Dotychczas byliśmy obecni tutaj tylko z „City by bike” w Katowicach, a teraz w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy w Gliwicach, jesteśmy w Sosnowcu, który zdecydował się na podobny ruch. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą zwiększające się natężenie ruchu ulicznego i problemów, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, możemy tylko cieszyć się, że coraz więcej miast dostrzega atuty proekologicznej komunikacji miejskiej na każdą kieszeń – mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Nextbike Polska. – To symboliczne, że w dwusetną rocznicę skonstruowania prototypu roweru, kolejne miasto podejmuje decyzję o wprowadzeniu wypożyczalni rowerowych – dodaje.

Wypożyczalnie w Sosnowcu powstaną jako element modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej, obejmującej budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych. – Przebudowa przejść podziemnych już trwa, niebawem poznamy wykonawcę przebudowy ulicy 3 Maja wraz z budową buspasów oraz  firmę, która wybuduje 17 kilometrów ścieżek rowerowych. Chcemy by Sosnowiec był przyjazny przede wszystkim tym osobom, które wybierają komunikację zbiorową lub rower – podkreśla prezydent Chęciński.

To pierwszy w kraju przypadek tak zadaniowego zaprojektowania systemu rowerowego. W Sosnowcu nadrzędnym celem wdrożenia rowerów publicznych jest zwiększenie dostępu do węzłów przesiadkowych. To bardzo nowatorskie podejście na płaszczyźnie rozwiązań komunikacyjnych – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

Sosnowiec będzie już osiemnastym miastem na mapie Polski, w którym Nextbike odpowiada za dostarczenie i instalację samoobsługowego systemu rowerowego. Wszystkie sieci wypożyczalni, którymi dodatkowo firma zarządza, są kompatybilne. To znaczy, że użytkownik, który założy konto w jednym z nich, może bez dodatkowej rejestracji korzystać z wypożyczalni Nextbike w Polsce i na całym świecie. Sosnowiecka infrastruktura również jest przystosowana do tej funkcjonalności.

256/545

Pogoda w Polsce

dziś, piątek, 22 marca 2019
Pogodnie Ciśnienie 1033.84 hPa, Wiatr 1.24 km/h
jutro
12°
pojutrze
15°
za 2 dni
12°