Masz pytania? +48 22 244 13 13 +48 22 382 13 12
 

15.09.2017

Sukces roweru miejskiego w Siedlcach

Sukces roweru miejskiego w Siedlcach
Dziś ostatni dzień mieszkańcy Siedlec mogą korzystać z Jackooweru, czyli Siedleckiego Roweru Miejskiego. Kończy się zaplanowany na 3 miesiące program pilotażowy, wkrótce operator przedstawi Miastu wnioski i rekomendacje.

Rower miejski w Siedlcach pojawił się w połowie czerwca. Do dyspozycji mieszkańców i turystów były 4 stacje i 32 rowery. To pilotażowy program realizowany wspólnie przez Nextbike Polska i Agencję Rozwoju Miasta Siedlce. „Już po tych kilku miesiącach widać, że Jackoower spełnił oczekiwania” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – „Mimo wyjątkowo mokrego lata – 42 z 93 dni pilotażu było deszczowych – jesteśmy zadowoleni z frekwencji i z zebranych danych. Odkryliśmy nowe tendencje, np. fakt wyjątkowo długiego średniego czasu wypożyczenia, który w Siedlcach wynosił aż 44 minuty i 36 sekund, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w reszcie kraju. To pokazuje, że użytkownicy chętnie korzystali z rowerów w celach rekreacyjnych, co ograniczyło dostępność rowerów dla osób chcących skorzystać na krótkich dystansach. Widać wyraźną potrzebę rozwinięcia systemu i zwiększenia liczby rowerów. Dwa lata testów udowadniają, że Siedlce są gotowe na pełnowymiarowy system roweru miejskiego.

W systemie Jackooweru zarejestrowało się ponad 300 nowych użytkowników. Dzięki kompatybilności systemów Nextbike rowery w Siedlcach mogli też wypożyczać bez dodatkowej rejestracji ci mieszkańcy, którzy mieli aktywne konto w innych systemach Nextbike. Z takiej możliwości skorzystało 128 osób, które wypożyczyły rowery aż 555 razy!

W tegorocznej odsłonie rowery można było wypożyczać i oddawać na 4 stacjach: Brofaktura, Zalew, Kościół pw. Świętego Józefa i Pawilon Młynarska. Nie było stacji przy NovymKinie i Parku Wodnym, które testowano podczas poprzedniej edycji programu pilotażowego. Klienci Parku Wodnego mogli wtedy wypożyczyć rower za darmo.

Najpopularniejsze stacje Jackooweru to w tym roku Brofaktura i Zalew. Popularność tej pierwszej, położonej w śródmieściu stacji wskazuje, że rower miejski jest chętnie wykorzystywany do przejazdów do i z centrum miasta. Najpopularniejszymi trasami były przejażdżki właśnie między Brofakturą a Kościołem pw. Świętego Józefa oraz między Brofakturą a Zalewem. Użytkownicy dokonali ponad 1400 wypożyczeń, najwięcej wypożyczeń odnotowano w lipcu.

Po zakończeniu pilotażu Nextbike Polska przedstawi Miastu raport zwierający wyniki przeprowadzonego programu i rekomendacje. Umożliwią one takie przygotowanie docelowego systemu roweru miejskiego w Siedlcach, by w pełni spełniał on swoje funkcje, zarówno rekreacyjne, jak i komunikacyjne.

192/545

Pogoda w Polsce

dziś, piątek, 22 marca 2019
Pogodnie Ciśnienie 1035.34 hPa, Wiatr 3.42 km/h
jutro
13°
pojutrze
15°
za 2 dni
12°