Masz pytania? +48 22 244 13 13 +48 22 382 13 12
 

20.08.2015

W Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich

W Radomiu wystartował pilotażowy system rowerów miejskich

Na dwa dni przed Air Show, największym pokazem lotniczym w kraju, w Radomiu wystartował dziś pilotażowy system rowerów miejskich, obsługiwany przez firmę Nextbike, operatora sieci wypożyczalni w jedenastu polskich miastach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie czy Poznaniu). Projekt „Rower dla Radomia”, w ramach którego mieszkańcy skorzystają z 3 stacji i 30 jednośladów, prowadzony będzie do 14 września, równolegle z konsultacjami społecznymi, dotyczącymi przyszłości bezobsługowych wypożyczalni rowerowych w Radomiu.

Testowy system „Rower dla Radomia” został zainaugurowany dzisiaj w samo południe podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Radosława Witkowskiego, wiceprezydenta Konrada Frysztaka oraz Prezesa Nextbike Polska Tomasza Wojtkiewicza. Przez najbliższe 4 tygodnie, aż do 14 września, radomianie będą mieli do dyspozycji 3 stacje oraz 30 rowerów. Na początek wypożyczalnie będą umiejscowione w trzech punktach: Pl. Jagielloński, ul. Prażmowskiego – Traugutta i przy Porcie Lotniczym Radom na Sadkowie. Po zakończeniu Air Show 2015 (22-23 sierpnia) ostatnia spośród wymienionych stacji zostanie przeniesiona do innej lokalizacji na terenie miasta. O tym, gdzie zostanie umiejscowiona zdecydują mieszkańcy Radomia.  – Poprzez profil facebookowy prezydenta Radosława Witkowskiego, poprzez mój profil i fanpage Rower dla Radomia, bardzo proszę aby mieszkańcy Radomia wypowiedzieli się, gdzie powinniśmy po Air Show przenieść trzecią stację. Przeliczymy dokładnie głosy i postaramy się przenieść trzecią stację roweru miejskiego najbliżej wskazanego miejsca – mówił wiceprezydent Konrad Frysztak.

Prezydent Radosław Witkowski zwrócił uwagę, że to pierwszy etap wprowadzenia rowerów miejskich w mieście. – Dziś podpiszę zarządzenie, które rozpocznie konsultacje społeczne na temat roweru miejskiego dla radomian. Chcemy, aby mieszkańcy wypowiedzieli się, gdzie powinny być zlokalizowane stacje, czy są zainteresowani tą ideą i czego oczekują od tej inicjatywy. Uważam, że w 2016 roku, kiedy dopracujemy system, który będzie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańców Radomia, jesteśmy w stanie wprowadzić rower miejski – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Konsultacje potrwają nie krócej niż do 14 września.

– „Rower dla Radomia” to pilotażowy program, dzięki któremu mieszkańcy miasta po raz pierwszy wypróbują publiczne rowery. Mamy nadzieję, że szybko przekonają się, dlaczego ta forma zdrowej, ekologicznej i taniej komunikacji, cieszy się w Polsce tak dużą popularnością. Równocześnie z uruchomieniem testowego systemu, prowadzone będą konsultacje społeczne, dotyczące kształtu sieci wypożyczali w przyszłości – zapraszamy do udziału – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – W całym kraju z naszych systemów korzysta już ponad 625 tysięcy osób. Cieszymy się, że po raz pierwszy zawitamy do Radomia i liczymy na to, że uda się nam zachęcić jak największą liczbę osób do rejestracji i wypożyczania jednośladów. W ramach Air Show mamy zamiar zaprezentować system naprawdę wysokich lotów! – dodaje.

Żeby skorzystać z rowerów, wystarczy wejść na stronę internetową www.rowerdlaradomia.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 zł. Po jej zaksięgowaniu na koncie można już wypożyczać rowery. Operator zwraca uwagę, że konto użytkownika systemu „Rower dla Radomia” jest aktywne (umożliwia wypożyczanie), tylko wtedy, gdy znajduje się na nim właśnie co najmniej 10 zł. Zgodnie z cennikiem wypożyczalni, pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

W związku z inauguracją, operator wypożyczalni przygotował akcję informacyjną. Od dziś do niedzielnego wieczora przy radomskich stacjach można spotkać informatorów Nextbike Polska, którzy odpowiadają na pytania, dotyczące rowerów, jak również pomagają przy rejestracji czy wypożyczeniach i zwrotach jednośladów.  Informatorów można spotkać przy stacjach w godz. 8.00 – 18.00 (w czwartek i piątek – Pl. Jagielloński i ul. Prażmowskiego – Traugutta, w weekend również na Air Show).

Wielu mieszkańców Radomia korzystało już w innych miastach z rowerów publicznych Nextbike – takich osób jest ponad 2 tysiące! Dzięki kompatybilności systemów operatora, mogą obecnie bez dodatkowej rejestracji korzystać z „Roweru dla Radomia”. Podobnie będzie z osobami, które „zapiszą się” teraz do radomskiego systemu – po jednorazowej rejestracji będą mogły bez zbędnych formalności sięgać po rowery z wypożyczalni w innych miastach w Polsce i na świecie.

Razem ze startem systemu zostaje uruchomione całodobowe Biuro Obsługi Klienta, więc w przypadku pytań lub wątpliwości wystarczy zadzwonić pod numer +48 22 123 06 33 lub napisać wiadomość elektroniczną na adres [email protected]

387/526

Pogoda w Polsce

dziś, sobota, 16 lutego 2019
11°
Pogodnie Ciśnienie 985.51 hPa, Wiatr 1.22 km/h
jutro
10°
pojutrze
10°
za 2 dni