Rekordowy sezon rowerów miejskich w Warszawie i Konstancinie-Jeziornie

Rekordowy sezon rowerów miejskich w Warszawie i Konstancinie-Jeziornie

05/12/14

Rowerzyści miejscy w Warszawie nie zwalniają tempa! W tym sezonie użytkownicy jednego z największych systemów rowerów miejskich w Europie dokonali niemal 2 milionów wypożyczeń, co jest jeszcze lepszym wynikiem niż zeszłoroczny. W Stolicy i w Konstancinie-Jeziornie, gdzie sieć wypożyczalni wystartowała w czerwcu tego roku, zarejestrowanych jest obecnie prawie 300 tysięcy osób. Sezon 2014 został zakończony w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rowery Veturilo, Bemowo Bike i KRM powrócą na ulice wiosną 2015 roku.

W bieżącym roku użytkownicy jednego z dziesięciu największych systemów wypożyczalni w Europie po raz kolejny popisali się wyjątkową aktywnością. Tegoroczna liczba wypożyczeń wynosi 1 904 140, a więc mamy za sobą rekordowy sezon rowerów miejskich w Warszawie.

Liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi obecnie 292 163. Spośród nich 223 814 osoby mają za sobą przynajmniej jedno wypożyczenie. Od końca sezonu 2013 w systemie zarejestrowało się 90 192 nowych użytkowników, a 73 662 osoby dokonały swojego pierwszego wynajmu. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy warszawska rodzina rowerzystów miejskich powiększyła się o 44%!

Najaktywniejszy warszawski rowerzysta w sezonie 2014 odnotował 1304 wynajmy, co oznacza, że wypożyczał rowery niemal pięć razy dziennie. Aż 5 osób ma na koncie ponad 800 wynajmów. Użytkownicy najwięcej wypożyczeń dokonali w maju (272 105). Rekord dzienny ustanowiono z klei 25 kwietnia – 14 142. Na przestrzeni całego sezonu rowery Veturilo były wypożyczane średnio, co 12 sekund!

Warto również zwrócić uwagę, że pod koniec października świętowano również 4-milionowe wypożyczenie od momentu pojawienia się rowerów miejskich w Warszawie, w 2012 roku.

Rozbudowa Veturilo

W sezonie 2014 roku doszło równocześnie do znaczącej rozbudowy sieci stacji w Stolicy. Tylko w tym roku do dyspozycji użytkowników oddano 30 nowych lokalizacji. Obecnie takich miejsc jest już 203! Wśród nich są zarówno stacje miejskie, jak i wypożyczalnie, które powstały, dzięki zaangażowaniu sponsorów i partnerów – Blue City, EuroCentrum, T-Mobile, Wola Park, Atrium Promenada, Atrium Targówek oraz inwestora Central Park Ursynów – firmy Marvipol.

Bezpieczeństwo systemu

Na tym nie koniec nowości. Również w tym roku, w celu zwiększenia bezpieczeństwa systemu, Nextbike Polska nawiązał w Stolicy współpracę z City Security, wiodącą firmą sektora ochrony w Polsce. Współpraca zakłada m.in. dozór i patrolowanie stacji rowerowych przez ekipy firmy oraz podejmowanie przez nie interwencji wobec sprawców dewastacji lub kradzieży rowerów czy osób, które stwarzają takie podejrzenie – włącznie z ich zatrzymaniem i natychmiastowym przekazaniem Policji i Straży Miejskiej. City Security wykorzystuje także m.in. urządzenia sygnalizujące aktualne położenie rowerów i aplikację umożliwiającą błyskawiczne sprawdzenie czy dany rower został skradziony, a także dokonuje regularnych podjazdów do stacji rowerowych. Ponadto w centrali Nextbike Polska powstało stanowisko do obsługi monitoringu wizyjnego.

Od drugiej połowy sezonu 2014, każdy rower i terminal jest zaopatrzony w specjalną naklejkę, na której znajduje się numer infolinii (tel. 22 628 60 70), gdzie można dokonać zgłoszenia do firmy City Security.

Prawie 2 miliony wypożyczeń, wzrost liczby użytkowników o ponad 44% i uruchomienie 30 nowych stacji na przestrzeni dziewięciu miesięcy – to mówi samo za siebie – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. –  Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że sukces Warszawy jest dostrzegany przez inne miasta i staje się źródłem inspiracji, by otwierać własne systemy rowerów miejskich. Tak było m.in. w przypadku Konstancina-Jeziorny – dodaje.

Rowery miejskie w Konstancinie-Jeziornie

Konstanciński Rower Miejski został uruchomiony 13 czerwca tego roku. Do dyspozycji mieszkańców jest 5 stacji i 55 rowerów. Od czasu inauguracji, jednoślady KRM były wypożyczane 6 486 razy, a liczba zarejestrowanych użytkowników KRM i mieszkańców Konstancina-Jeziorny, posiadających konta w warszawskich systemach sięgnęła 1115.

Miesiącem największej aktywności użytkowników w Konstancinie-Jeziornie był lipiec. W tym miesiącu odnotowano również dzienny rekord wypożyczeń – 19 lipca rowerzyści sięgali po KRM-y 120 razy.

Operator systemu, firma Nextbike Polska przypomina, że KRM jest w pełni kompatybilny ze stołecznymi Veturilo i Bemowo Bike. Rowerzyści z Konstancina-Jeziorny mogą korzystać zarówno z jednośladów KRM, jak i Veturilo oraz Bemowo Bike bez dodatkowej rejestracji i zbędnych formalności.

Najpopularniejszymi stacjami w Warszawie pod względem wypożyczeń były:

Al. Niepodległości – Batorego  – 46 285 wypożyczeń

Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 31 029

Arkadia – 30 924

Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 27 582

ul. Traugutta – ul. Krakowskie Przedmieście – 25 140

Najpopularniejszymi stacjami w Warszawie pod zwrotów były:

Al. Niepodległości – Batorego – 46 483 zwrotów

Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy – 31 644

Arkadia – 31 180

Pl. Unii Lubelskiej – Puławska – 29 406

Metro Politechnika-Rondo Jazdy Polskiej – 22 596

Rowerzyści z Warszawy najchętniej pokonywali następujące trasy:

Al. Niepodległości – Batorego  – ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski

ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski – Al. Niepodległości – Batorego

ul. Marymoncka- Dewajtis – UKSW II

UKSW II  – ul. Marymoncka- Dewajtis

Metro Imielin – Ratusz Ursynów  – ul. Pileckiego – ul. Alternatywy

Rowerzyści z Konstancina-Jeziorny najchętniej pokonywali następujące trasy:

Klarysew – Mirków

Mirków – Klarysew

Grapa – Klarysew

Klarysew – Grapa

Klarysew – Park Zdrojowy

Najczęściej pokonywane trasy z Konstancina-Jeziorny do Warszawy:

Klarysew – ul. Wąwozowa- Al. KEN- Metro Kabaty

Klarysew – ul. Przyczółkowa – Al. Wilanowska

Park Zdrojowy – ul. Wąwozowa- Al. KEN- Metro Kabaty

Grapa  – ul. Wąwozowa- Al. KEN- Metro Kabaty

Klarysew – ul. Wąwozowa – ul. Rosoła

Średnie czasy wypożyczeń:

Veturilo – 23 minuty i 48 sekund

Bemowo Bike – 35 minut i 6 sekund

Konstanciński Rower Miejski – 28 minut i 18 sekund

Tegoroczny sezon rowerów miejskich został zakończony w nocy z niedzieli na poniedziałek. Po przerwie zimowej, w czasie której rowery zostaną poddane gruntownemu serwisowaniu i konserwacji, systemy zostaną ponownie uruchomione w marcu 2015 roku.