Zakończył się inauguracyjny sezon rowerów miejskich w Grodzisku Mazowieckim

Zakończył się inauguracyjny sezon rowerów miejskich w Grodzisku Mazowieckim

05/12/14

W nocy 30 listopada dobiegł końca pierwszy sezon działania systemu rowerów miejskich GRM. Choć w tym roku z rowerów można było korzystać przez niewiele ponad dwa miesiące, mieliśmy do czynienia z bardzo obiecującym otwarciem inwestycji. Od końca września zarejestrowało się ponad tysiąc osób, które dokonały ponad 5,5tysiąca wypożyczeń. Na czas przerwy zimowej jednoślady trafią do serwisu, gdzie zostaną poddane konserwacji, by wrócić na ulice wiosną 2015 roku.

Jak informuje operator Grodziskiego Roweru Miejskiego, firma Nextbike Polska, od momentu inauguracji systemu 27 września, liczba wypożyczeń sięgnęła 5 527. Na ten wynik złożyło się ponad 500 wynajmów przez ostatnie dni września, niemal 3 000 w październiku i 2 000 w listopadzie. Liczba osób, które zarejestrowały się w systemie wyniosła 1 004. Warto zauważyć jednak, że wielu spośród użytkowników grodziskich rowerów wcześniej rejestrowało się w warszawskich systemach i korzysta z GRM właśnie za pomocą kont Veturilo bądź Bemowo Bike.

Najbardziej aktywny rowerzysta sięgał po jednoślady 185 razy, dwie kolejne osoby na liście najczęściej wypożyczających mają na koncie odpowiednio 82 i 80 wynajmów. Dzienny rekord wypożyczeń odnotowano w dniu 28 września – 173.

Średni czas wynajmu w Grodzisku Mazowieckim to 19 minut i 42 sekundy, a przeciętny dystans pokonywany na rowerze – 0,77 km. Nextbike Polska podaje, że od końca września po rowery GRM sięgano średnio, co 17 minut.

– Grodzisk Mazowiecki jest drugim najmniejszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na uruchomienie sieci wypożyczalni rowerów, łamiąc stereotyp, że takie systemy sprawdzają się tylko w największych metropoliach – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – System wystartował późną już jesienią, co z pewnością nie było jego handicapem, ale widać już, że to rozwiązanie dobrze przyjęło się w mieście, więc z optymizmem patrzymy na przyszłoroczny, pierwszy pełny sezon GRM. Sam fakt, że wkrótce po otwarciu, sieć wypożyczalni powiększyła się o dodatkową stację dowodzi, że rowery publiczne w Grodzisku Mazowieckim to bardzo dobry wybór – dodaje.

System 8 stacji i 60 rowerów, uruchomiono 27 września podczas konferencji z udziałem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego. Wkrótce po inauguracji podjęto decyzję o rozbudowie GRM, dzięki czemu już na początku października wystartowała dziewiąta lokalizacja – “Zespół szkół / ul. Zielony Rynek”.

Najpopularniejszymi stacjami pod względem wypożyczeń były:

Hala Sportowa/ul. Westfala – 21% wszystkich wynajmów

PKP Deptak/ul. 1 Maja – 21%

Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – 13%

Centrum Kultury/ ul. Spółdzielcza – 11%

Pływalnia WODNIK 2000/ ul. Montwiłła – 11%

Najpopularniejszymi stacjami zwrotów były:

Hala Sportowa/ul. Westfala – 25%

PKP Deptak/ul. 1 Maja – 20%

Centrum Kultury/ ul. Spółdzielcza – 12%

Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – 11%

Pływalnia WODNIK 2000/ ul. Montwiłła – 11%

Rowerzyści GRM najchętniej pokonywali następujące trasy:

PKP Deptak/ul. 1 Maja – Hala Sportowa/ul. Westfala

Targowisko Miejskie/ ul. Radońska – PKP Deptak/ul. 1 Maja

Hala Sportowa/ul. Westfala – PKP Deptak/ul. 1 Maja