Skip links

6 nowych stacji rowerowych w Tarnowie

Tarnowska sieć rowerowa powiększyła się o nowe stacje wypożyczeń, które powstały dzięki współpracy operatora systemu, Nextbike Polska z Urzędem Miasta Tarnowa i Zarządem Dróg i Komunikacji w Tarnowie. Na mapie miejskiej wypożyczalni pojawiło się 6 nowych punktów wypożyczeń.

2 września rower publiczny w Tarnowie został powiększony o 6 lokalizacji. Nowe stacje Tarnowskiego Roweru Miejskiego powstały w okolicach ul. Marynarki Wojennej, na os. Legionów Henryka Dąbrowskiego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 23, na ul. Słonecznej (przy biurowcu), na ul. Lwowskiej – niedaleko skrzyżowania z ul. Kowalską, na ul. Klikowskiej w pobliżu kościoła oraz na ul. Mościckiego, przy wylocie ul. Rolniczej.

Tarnowianie od razu po uruchomieniu pierwszych stacji zaakceptowali i polubili rower miejski, o czym świadczy choćby liczba wypożyczeń i wiele przychylnych uwag — mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. — Jednocześnie użytkownicy roweru dzielą się z nami swoimi przemyśleniami dotyczący usytuowania stacji roweru, sugerując pewne zmiany. Na pewno weźmiemy te głosy pod uwagę — dodaje prezydent. — Cieszy fakt, że rozwija się alternatywny i ekologiczny transport miejski.

Większa jest też flota dostępnych rowerów. Przybyło 60 nowych pojazdów, w tym 10 wyposażonych w foteliki do przewożenia dzieci. Rowery z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, co pozostałe – standardowe tarnowskie jednoślady. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i podstawowych zasadach ich użytkowania.

Zanim skorzystamy z jednośladu wyposażonego w fotelik, trzeba zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie internetowej Tarnowskiego Roweru Miejskiego: rower.tarnow.pl.

Nie przewozimy dziecka w wieku poniżej 9 miesięcy lub ważącego mniej niż 9 kilogramów. Fotelik jest przygotowany do przewozu jednego dziecka, ważącego maksymalnie 22 kilogramy. Paski fotelika powinny być zawsze zapięte (nawet, jeśli nie przewozimy dziecka). Jeśli zapinamy dziecko w foteliku, powinnyśmy sprawdzić czy paski nie są zbyt luźne lub za mocno zaciśnięte. W upalne dni upewniamy się, że fotelik nie jest zbyt gorący. W foteliku nie umieszczamy toreb czy innego, dodatkowego obciążenia.

Przede wszystkim – należy jeździć ostrożnie i odpowiedzialnie oraz pamiętać, że rower z przewożonym w foteliku dzieckiem, ma inaczej umiejscowiony środek ciężkości i może zachowywać się inaczej, niż standardowy Tarnowski Rower Miejski.

Przed wypożyczeniem sprawdzamy czy fotelik jest prawidłowo zamontowany. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa lub stanu technicznego, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (tel.: 48 14 635 15 15). Nie należy dokonywać napraw samodzielnie.

Od tej pory Tarnowski Rower Miejski będzie się składał z 16 stacji i 170 jednośladów.

Cieszy nas rozwój systemu rowerowego w Tarnowie, dzięki któremu mieszkańcy wygodnie i bezpiecznie dojadą do celu. Pandemia zmieniła nawyki, także transportowe, Polaków, a rower nie jest już tylko środkiem rekreacji, czy uzupełnieniem komunikacji publicznej, ale coraz częściej istotnym, a czasami nawet jedynym środkiem transportu wybieranym przez mieszkańców. Cieszymy się, że pomimo trudnych warunków związanych z pandemią udało się przyspieszyć przygotowania i dostarczyć rowery i stacje przed terminem. Liczymy, że uda się nam zachęcić jak największą liczbę osób do korzystania z bezpiecznego i indywidualnego sposobu na przemieszczanie się po mieście. — mówi Tomasz Wojtkiewicz, nowy Prezes Zarządu Nextbike Polska (który powrócił po 2 latach do firmy).

Rowery miejskie pojawiły się w Tarnowie w październiku 2018 roku. Od tego czasu zostały wypożyczone ponad 31,4 tys. razy a do systemu przyłączyło się ponad 6,2 tys. osób.

Tarnowianie najchętniej pokonywali na rowerach trasę ze stacji Park Strzelecki i z powrotem (11,2 % przejazdów), z punktu Osiedle Zielone i z powrotem (7,6 %) oraz ze stacji Dworzec PKP i z powrotem (5,5%).

Tarnowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Dla posiadaczy miejskiej E-karty Premium bezpłatna przejażdżka trwa aż 30 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

Zostaw komentarz