Skip links

Jaki jest warszawski przebój lata? Veturilo!

Licznik wypożyczeń Veturilo przekroczył już w tym sezonie 2 miliony! Ciepły czerwiec to istne rowerowe szaleństwo – średnio używamy miejskich rowerów ponad 25 tys. razy dziennie.

– Niezwykła dynamika, zdrowie mieszkańców i znaczące zmniejszenie emisji CO2 – Warszawska sieć rowerów publicznych Veturilo odgrywa kluczową rolę w transportowej rewolucji. Wspólnie inwestujemy w znaczące zmniejszenie emisji CO2, a każdy użytkownik Veturilo inwestuje w swoje zdrowie i w wygodę przemieszczania się po mieście. Komunikacja miejska plus ostatnie kilka minut na Veturilo to najefektywniejszy i najszybszy sposób pokonywania wielu codziennych tras – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Godziny szczytu wypożyczeń rowerów to 16.00 – 18.00. Wskazuje to, że wiele osób dojeżdża do pracy komunikacją, a po pracy, kiedy nie boi się spocić – wraca miejskim rowerem.

Najpopularniejszy dzień to rekreacyjna niedziela – 257 tys. przejazdów w tym roku. Chociaż mocno goni ją czwartek – 251 tys.

Najpopularniejsza stacja – Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe użytkownicy i użytkowniczki zwracali tu rowery aż 35,8 tys. razy, a wypożyczeń odnotowano wyraźnie mniej – 29,8 tys. To pokazuje, że często używamy Veturilo, żeby dotrzeć na bulwary, a zmęczeni wyprawą wracamy już w inny sposób, zapewne komunikacją miejską.

Drugie i trzecie miejsce zajmują stacje przy Arkadii oraz przy dworcu Wileńskim.

Rowery elektryczne, które do końca rozpoczynającego się tygodnia najprawdopodobniej przekroczą liczbę 400 tys. przejazdów, są wynajmowane średnio 9 razy dziennie. Tutaj jednak odwrotnie niż przy tradycyjnych rowerach większość wypożyczeń wypada w dni robocze, a w weekendy jest ich zdecydowanie mniej. Można przypuszczać, że używamy ich do dojazdów do pracy i nie chcemy się za bardzo zmęczyć – a w weekendy stawiamy na rekreację bez wspomagania.

Królami weekendów są zaś tandemy. Jest ich 30 i przekroczyły 15 tys. wypożyczeń. Tandemowy rekord padł w niedzielę 4 czerwca – każdy tandem wynajmowano ponad 11 razy (w sumie 346 wypożyczeń).

– Niezmiernie cieszymy się z sukcesu, jaki odnosi nowe Veturilo. Miejska mobilność przechodzi transformację i jesteśmy dumni, że we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie możemy wskazywać jej drogę – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy Nextbike, operatora systemu Veturilo. – Veturilo to dowód na to, że zielone miasta są nie tylko możliwe, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Na zdjęciu: Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wypożycza rower Veturilo | Autor: Rafał Motyl