Skip links

Podsumowanie sezonu rowerowego Veturilo 2020

W nocy 30 listopada zakończył się dziewiąty już sezon rowerowy Veturilo. Pomimo licznych obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 rowery miejskie były w tym roku wypożyczane ponad 3,18 mln razy.

Łącznie od inauguracji systemu Veturilo operator – Nextbike Polska – odnotował 28,8 milionów wypożyczeń, a tylko w tym sezonie to wynik ponad 3,18 miliona wynajmów. Obecnie Veturilo liczy blisko 400 stacji, gdzie 50 z nich to stacje sponsorskie, czyli sfinansowane przez podmioty prywatne. System składa się z 5,7 tys. rowerów, w tym 60 rowerków dziecięcych, 45 tandemów oraz 110 rowerów elektrycznych.

Warszawskie Veturilo jest również w pełni kompatybilne z systemami w Konstancinie-Jeziornie, Markach, Piasecznie oraz w Pruszkowie. Oznacza to, że wypożyczone w tych miastach rowery można zwracać je w Warszawie i odwrotnie.

Kończymy ten sezon rowerowy z wielką nadzieją, że już niebawem będziemy mogli ogłosić, powrót Veturilo na wiosnę 2021 – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Złożyliśmy ofertę i czekamy na rozstrzygnięcie postępowania – wiemy, że rower miejski to nierozłączny element tkanki miejskiej, a Warszawa, w której od 2012 roku budujemy tę świadomość, będzie dalej odgrywała ważną rolę na rowerowej mapie Europy. Dodatkowo, jako największy operator w Polsce doskonale wiemy jak dbać o nasze rowery i jak bardzo są one bezpieczne dla użytkowników, a przy tak licznych ograniczeniach w transporcie publicznym potrzebujemy wielu alternatyw. Cały świat stawia na rowery – u nas w Polsce nie powinno być inaczej.

Najpopularniejsze stacje

Ciekawostką jest fakt, że w czołówce najczęściej odwiedzanych stacji na swych pozycjach z 2019 roku utrzymały się pierwsze trzy z nich. Zaszczytne pierwsze miejsce zajmuje stacja w pobliżu Centrum Nauki Kopernik, a drugie i trzecie kolejno, Arkadia oraz Niepodległości / Batorego. Na czwarte miejsce zeszłorocznego placu Wileńskiego wskoczyło Rondo ONZ, a stawkę zamyka Port Czerniakowski. Łącznie wszystkie te stację to ponad 275 tysięcy wypożyczeń i zwrotów.

  • Centrum Nauki Kopernik – 75 376
  • Arkadia – 62 746
  • Niepodległości / Batorego – 51 293
  • Rondo ONZ – 43 359
  • Port Czerniakowski – 42 580

Najpopularniejsze trasy

Cieszy nas, że w tegorocznym zestawieniu na pierwszym miejscu plasuje się trasa między nowopowstałą stacją metra Księcia Janusza, a Jana Olbrachta / Antka Rozpylacza. Doskonale pokazuje to, jak istotne jest rozwijanie sieci stacji rowerowych przy nowych inwestycjach. Kolejna równie ważna trasa to przejazd przez Pole Mokotowskie od al. Niepodległości – Batorego do Stefana Banacha – UW oraz uwielbiana przede wszystkim podczas ciepłych, letnich dni – trasa od Portu Czerniakowskiego do Metro Centrum Nauki Kopernik.

Ciekawostki 2020 w liczbach:

– Rowery Veturilo najczęściej wynajmowane były w sobotę 4 lipca i niedzielę 5 lipca – tylko przez te dwa dni wynajęto je 55 651 razy.

– Według prowadzonych przez miasto pomiarów, Veturilo odpowiada za 6,2% całego ruchu rowerowego w Warszawie.

– Łącznie od inauguracji systemu Veturilo odnotowaliśmy 28,8 milionów wypożyczeń.

– Tylko w 2020 roku do systemu dołączyło ponad 64,5 tysiąca użytkowników.

– Ponad 31,5% użytkowników korzysta z rowerów od 6 do 40 razy w miesiącu, a 1,6% powyżej 40 razy w miesiącu.

– Blisko 92% wynajmów dokonanych było przy użyciu aplikacji mobilnej, to o 3% więcej niż w zeszłym roku. Pozostałe wynajmy rozpoczynały się przy użyciu terminali stacjonarnych.

– Mieszkańcy stolicy najchętniej korzystali z systemu w godzinach 16.00-19.00, kiedy dochodziło do blisko 30 proc. wypożyczeń z całego dnia.

Przed spółką Nextbike Polska czas intensywnej przerwy zimowej, podczas której rowery z całego kraju przechodzą pełną kontrolę serwisową, żeby wiosną móc powrócić na kolejny sezon rowerowy.

 

Dziękujemy,
Zespół Nextbike Polska! 

Zostaw komentarz