Skip links

Koniński Rower Miejski obchodzi 2. urodziny

Minęły dwa lat od uruchomienia systemu roweru miejskiego w Koninie. W tym czasie mieszkańcy skorzystali z floty 102 rowerów ponad 87,2 tys. razy.

Odkąd 31 sierpnia 2018 roku jednoślady systemu Konińskiego Roweru Publicznego pojawiły się na ulicach miasta 7,4 tysięcy zarejestrowanych użytkowników skorzystało z nich ponad 87 tys. razy.

Koniński Rower Miejski przyjął się w ciągu 2 lat w Koninie bardzo dobrze. Mieszkańcy Konina korzystają z niego nie tylko po to, aby dotrzeć nim do pracy lub do szkoły, ale również rekreacyjnie. Rok 2020 z pewnością z powodu pandemii był trudny, ale powoli zainteresowanie wypożyczaniem rowerów zwiększa się. Pomimo pojawiających się kolejnych środków transportu, jak np. carsharing czy elektryczne skutery, w moim przekonaniu rower miejski na stałe zagościł w naszym mieście. Współpraca z operatorem układa się bardzo dobrze. — mówi Paweł Adamów, zastępca Prezydenta Miasta Konina.

Koniński Rower Miejski to jeden z ośmiu systemów Nextbike w Wielkopolsce. Obecnie operator obsługuje w Koninie 11 punktów wypożyczeń rozmieszczonych w kluczowych punktach miasta. Można je wypożyczać na specjalnie przygotowanych stacjach: ul. Dworcowa, ul. Paderewskiego, Aleja 1 Maja, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki, Bulwar Nadwarciański, ul. Grunwaldzka, Park im. F. Chopina, ul. Józefa Piłsudskiego, ul. Poznańska i ul. Zakładowa. Koninianie mają do dyspozycji 100 rowery standardowe i 2 tandemy.

Dwa lata dziania systemu pokazał wszystkim, że rower miejski nie jest tylko chwilowym modnym gadżetem, a coraz częściej urządzeniem pierwszej miejskiej potrzeby. W okresie pandemii dotyczy to funkcjonowania roweru, jako alternatywnego środka indywidualnego transportu. Do systemu cały czas zapisują się nowi użytkownicy, co pokazuje że wśród mieszkańców Konina system znalazł wielu sympatyków.— mówi Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska (który powrócił po 2 latach do firmy). — Przed nami kolejny rok z rowerem miejskim w Koninie. Liczymy, że zachęcimy kolejne osoby do przesiadki na dwa kółka.

Łącznie od dnia startu miejscy rowerzyści skorzystali z nich 87,2 tys. razy. Użytkownik rekordzista wypożyczał rowery ponad 830 raz. Przeciętny użytkownik spędza na rowerze 22 minuty i 50 sekund. Najwięcej wypożyczeń – 83 procent – realizowanych jest za pomocą aplikacji mobilnej Nextbike. Najwięcej wypożyczeń, 10 procent, odbywa się w godzinach 18.00-20.00.

Zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający Konin najczęściej dokonywali wypożyczeń na stacjach:

– ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego – 19,2%
– ul. Dworcowa – 18,3%
– Aleja 1 Maja – 11,1%

Te same stacje były punktami najczęstszych zwrotów:

– ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego – 19,2%
– ul. Dworcowa – 18,3%
– ul. Księdza Jerzego Popiełuszki – 11,1%

Najczęściej pokonywane trasy:

– ul. Księdza Jerzego Popiełuszki do ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego – 5,6%
– ul. Dworcowa do ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego – 5,4%
– ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego do ul. Dworcowa – 5,3%

Zostaw komentarz