Skip links

Prawie 43 tys. wypożyczeń KajTeroz w pierwszych miesiącach sezonu

W ciągu dwóch miesięcy działania w Chorzowie samoobsługowego systemu rowerów publicznych w bieżącym sezonie, pojazdy wypożyczono 43 tys. razy. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń był punkt Park Śląski – Pelikany (ponad 2 800 wypożyczeń), a najczęściej pokonywaną trasą w mieście okazał się odcinek między lokalizacjami Park Śląski ZOO a Park Śląski Elka (300 przejazdów).

Zniesienie obostrzeń pozwoliło na start sezonu w Chorzowie 9 maja. Także pogoda zachęca do korzystania z rowerów publicznych. Liczba wypożyczeń pokazuje, że jednoślady są niezbędnym środkiem transportu. Od 9 maja użytkownicy skorzystali z nich ponad 43 tys. razy. W systemie rejestrują się kolejne osoby. W tym roku przybyło ponad 3,1 tys. nowych użytkowników.

Wiem, że mieszkańcy bardzo czekali na rozpoczęcie sezonu KajTeroz. Chorzowskie rowery miejskie wystartowały w maju i widać, że z tygodnia na tydzień liczba wypożyczeń rośnie, co bardzo mnie cieszy. Pamiętajmy jednak, że nadal borykamy się z epidemią koronawirusa, dlatego warto jeździć w rękawiczkach ochronnych czy myć lub dezynfekować ręce po przejażdżce, tak aby zminimalizować ryzyko jakiegokolwiek zakażenia. – Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Dniem największego oblężenia Roweru KajTeroz była do tej pory niedziela 17 maja. Padł wówczas rekord wypożyczeń – z jednośladów skorzystano 1 462 razy.

Do systemu KajTeroz dołączyło już 28,3 tys. osób, które od startu sezonu dokonały ponad 43 tysiące wypożyczeń. W maju mieszkańcy Chorzowa wypożyczyli rowery prawie 14 800 razy, w czerwcu liczba ta wzrosła o blisko 65 %, co dało wynik przekraczający 22 800 przejazdów. W pierwszym tygodniu lipca chorzowianie skorzystali z jednośladów KajTeroz 5 100 razy – podsumowuje pierwsze 2 miesiące funkcjonowania systemu KajTeroz Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska. – Utrzymująca się na stałym poziomie aktywność rowerzystów miejskich dowodzi, że systemy roweru publicznego jest traktowany jako uzupełnienie komunikacji na co dzień. Miejskie rowery mają być dostępne dla mieszkańców i być alternatywą dla pozostałych środków komunikacji miejskiej.

Najbardziej topowe stacje Chorzowskiego Roweru Miejskiego to: Park Śląski – Pelikany – ponad 2,8 tysięcy wypożyczeń, Park Śląski ZOO – 2,8 tysięcy i stacja Park Śląski Żyrafa – 2,4 tysięcy.

Wśród najchętniej pokonywanych tras była droga między stacją Park Śląski ZOO a Park Śląski – Elka (300 razy) oraz ten sam odcinek w odwrotnym kierunku (280 razy).

Do dyspozycji chorzowian jest 460 rowerów, w tym rowery standardowe, rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, rowerki dziecięce, tandemy i rowery familijne typu cargo. Dzięki kompatybilności z innymi systemami Nextbike Użytkownicy zarejestrowani w KajTeroz mogą wypożyczać rowery w miastach, w których operatorem jest Nextbike. W ramach porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) na chorzowskich rowerach standardowych można dojechać m.in. również do Katowic, Sosnowca, Tychów i Siemianowic Śląskich.

Tylko w maju rowery przejeżdżały między miastami ponad 4,4 tysięcy razy. Mieszkańcy najaktywniejsi byli na trasie z Katowic do Chorzowa przejechali 2 147 razy, w kierunku przeciwnym 2 096.

W czerwcu takich przejazdów było blisko 4 tys. razy. Najwięcej:
– z Katowic do Chorzowa – 1 550,
– z Chorzowa do Katowic – 1 498,
– z Siemianowic Śląskich do Chorzowa – 282,
– z Chorzowa do Siemianowic Śląskich – 261.

Dziękujemy za ostrożnie i odpowiedzialne korzystanie z rowerów oraz przypominamy wszystkim użytkownikom o stosowaniu zasad higieny koronawirusowej.

System Chorzowski Rower Miejski – KajTeroz umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 15 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

Zostaw komentarz