Skip links

System Jurajskich Rowerów coraz bliżej

1 czerwca startuje System Jurajskich Rowerów. W nocy z niedzieli na poniedziałek (31.05/01.06) firma Nextbike Polska, uruchomi ósmy system w woj. śląskim. Zostaną aktywowane cztery punkty wypożyczeń, a mieszkańcy Myszkowa i Żarek zyskają możliwość korzystania ze swojego samoobsługowego systemu. Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest darmowe. Aby skorzystać z systemu, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Miejski rower zapewni mieszkańcom, ale również turystom codzienne swobodne przemieszczanie się po miastach, ułatwi dotarcie do ciekawych miejsc na terenie Myszkowa i Żarek, także tych związanych z historią.

Po raz pierwszy dogadaliśmy się ponad granicami na Jurze w zakresie systemu rowerów miejskich i wspólnie z sąsiednią Gminą Myszków i z udziałem Starostwa Powiatowego w Myszkowie startujemy. Liczymy, że pomysł spodoba się i mieszkańcom i przyjezdnym —  mówi Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, Klemens Podlejski.

Projekt jest pilotażowy. Mieszkańcy dostaną do dyspozycji 32 jednoślady. Będzie można je wypożyczać na specjalnie przygotowanych stacjach w czterech punktach: dwóch w Myszkowie (Plac Dworcowy i Dotyk Jury) oraz dwóch w Żarkach (Turystyczna Frajda i Nowy Rynek). Każda będzie składać się z terminala oraz stojaków i elektrozamków.

Cieszę się, że nasze starania przyniosły określone efekty. Rowery miejskie to projekt realizowany w wielu polskich miastach, cieszący się dużym powodzeniem. Nasi mieszkańcy w pełni zasługują na to, by zaczął on również funkcjonować również w Myszkowie. Na razie mamy „dwie stacje”, liczę, że w przyszłości będzie ich więcej — powiedział Burmistrz Miasta Myszkowa, Włodzimierz Żak.

Operator systemu, Nextbike Polska, wdrożył system i przez cały okres umowy będzie odpowiadał za jego kompleksową obsługę. Rowery Nextbike w województwie śląskim można już wypożyczać w Katowicach, Sosnowcu, Tychach, Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, Częstochowie, Siemianowicach Śląskich i Chorzowie.

 

Rejestracja w kilka minut

Przed skorzystaniem z roweru należy wejść na stronę internetową www.jurajskierowery.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin, Wystarczy zarejestrować się w systemie i zasilić konto kwotą 20 złotych – 10 zł bezzwrotnej opłaty inicjalnej i 10 zł z którego finansowana będzie opłata za wypożyczenie. System przewiduje 30 bezpłatnych minut startowych. Zgodnie z cennikiem wypożyczalni czas od 31 do 60 minuty kosztuje 1 złoty. Druga godzina to 2 złote, trzecia – 3 zł, a każda następna – 4 złote.

Jurajskie Rowery można szybko i łatwo wypożyczyć

Po zaksięgowaniu płatności na koncie można będzie dokonywać wynajmów. Samo wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. Po aktywacji konta wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne. W ten sposób można wypożyczyć rower zarówno zamknięty w elektrozamku, jak i zabezpieczony za pomocą obejmy bez podchodzenia do terminala.

Można również skorzystać z terminala i wpisać numer telefonu, PIN i numer wypożyczanego roweru. Po tych operacjach zostanie on zwolniony automatycznie. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

Szybki zwrot

Zwrócenie roweru dokonywane jest poprzez „wpięcie” go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika – za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminala, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Do dyspozycji użytkowników Systemy Jurajskie Rowery została uruchomiona specjalna infolinia – działa całodobowo pod numerami telefonu: 34 333 59 59 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów). Program pilotażowy w Myszkowie i Żarkach potrwa do końca września.

 

***

Zachęcamy do przemieszczania się rowerami miejskimi przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia operator systemu – Nextbike Polska – będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów w ramach codziennej pracy osób serwisujących rowery miejskie Zachęcamy także użytkowników do stosowania zwiększonych środków bezpieczeństwa i samodzielnego dezynfekowania powierzchni narażonych na kontakt. Zalecamy noszenie rękawiczek.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagę oraz, aby wszyscy użytkownicy stosowali się do oficjalnych wytycznych higieny koronawirusowej. Przypominamy także, że w przestrzeni publicznej – a więc także podczas korzystania z rowerów – obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką, chustą, szalikiem lub jakimkolwiek elementem odzieży.

Zostaw komentarz