Skip links

Zakończenie sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego 2020

Zakończyliśmy trzeci sezon Częstochowskiego Roweru Miejskiego, który liczy sobie blisko 24 tysiące zarejestrowanych użytkowników. Łącznie na przestrzeni ostatnich lat częstochowskie jednoślady zostały wynajęte ponad 412 tysięcy razy.

System rowerów miejskich obsługiwany przez firmę Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju, gości w Częstochowie już od grudnia 2017 roku. W tym sezonie w ramach budżetu obywatelskiego powstały trzy nowe stacje: dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich i stadionie Rakowa oraz jedna na Grabówce. Dzięki temu cały system liczy już sobie 215 rowerów dostępnych przy 23 stacjach.

Pomimo tegorocznych utrudnień związanych z decyzją rządu o czasowym zakazie użytkowania publicznych rowerów miejskich, system został uruchomiony 6 maja i użytkownicy wynajęli jednoślady ponad 88 tysięcy razy. Łączny czas wynajmu w 2020 roku to ponad 24 265 godzin, czyli ponad 1011 dni.

Najczęściej wypożyczany zielony pojazd osiągnął wynik prawie 1000 wynajmów, a najaktywniejszy użytkownik, absolutny rekordzista tego sezonu, korzystał z usługi 819 razy, czyli prawie 4 razy dziennie. Wciąż największym zainteresowaniem przejażdżkami rowerowymi cieszą się weekendy i godziny wieczorne od 17 do 20.

– Widzimy jak bardzo potrzebne są rowery miejskie – szczególnie teraz, kiedy na transport publiczny nakładane są liczne obostrzenia i limity, a mieszkańcy coraz częściej wybierają indywidualne środki transportu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.Dbanie o bezpieczeństwo to nasz priorytet, a prowadzone przez serwisantów codzienne kontrole rowerów i ich odkażanie towarzyszą nam od początku pandemii.

– Stawiamy na ekologię, a więc stawiamy także na rower. Dlatego system rowerów miejskich ma szansę się rozwijać, również dzięki zwiększaniu długości dróg rowerowych w mieście   mówi Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof MatyjaszczykCRM sprzyja rozwojowi zrównoważonego transportu w naszym mieście.

W zakończonym sezonie częstochowianie najchętniej wypożyczali rowery na stacjach Plac Biegańskiego, Dekabrystów/Armii Krajowej, Plac Daszyńskiego, Promenada/Kiedrzyńska i III Aleja NMP, które łącznie odpowiadały za prawie połowę wynajmów w 2020 roku.

Do najchętniej pokonywanych tras zaliczamy przejazd z Placu Daszyńskiego do Placu Biegańskiego i z powrotem, trasę w dwie strony od Armii Krajowej / Politechnika do Placu Biegańskiego oraz Promenada/Kiedrzyńska do Dekabrystów/Armii Krajowej.

Średni czas jednego wypożyczenia wzrósł względem zeszłego roku i wynosi nieco ponad 17 minut. Jest to zauważalny trend we wszystkich miastach, w których funkcjonują rowery miejskie. Wydłużenie czasu jest oznaką, że mieszkańcy w czasach pandemii korzystają z jednośladów jako głównego środka transportu miejskiego, a nie tylko jego uzupełnienia.

– Teraz czeka nas okres wytężonej pracy nad przygotowaniem zasad funkcjonowania CRM w kolejnych latachkonkluduje Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji pieszej i rowerowej w Częstochowie.

 

Dziękujemy,
Zespół Nextbike Polska

Zostaw komentarz