Skip links

List do Premiera Morawieckiego

Z pełnym zrozumieniem przyjmujemy apel o pozostanie w domach i ograniczenie aktywności w przestrzeni publicznej. Zwróciliśmy się jednak z prośbą do Prezesa Rady Ministrów o zniesienie zakazu korzystania z rowerów publicznych i przywrócenie możliwości wypożyczenia miejskich jednośladów.

 

Prezes Rady Ministrów
Pan Mateusz Morawiecki
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

 

Szanowny Panie Premierze,

 

powołując się na rozporządzenie Poz. 566 (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) zwracamy się z prośbą o przywrócenie możliwości wypożyczenia miejskich jednośladów.

Jesteśmy przekonani, że uwzględnienie naszej prośby, zmieniającej rozporządzenie w sprawie zakazu korzystania z rowerów miejskich, jest krokiem ku zapewnieniu mieszkańcom miast, alternatywnego do komunikacji zbiorowej, sposobu codziennego transportu.

 

Z pełnym zrozumieniem przyjmujemy apel o pozostanie w domach i ograniczenie aktywności w przestrzeni publicznej. W związku z obecną sytuacją i panującą pandemią pragniemy zapewnić, że w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów i pracowników także podejmujemy kroki mające na celu zapewnienie im ochrony. Zapewniamy, że w wypadku konieczności przemieszczania się po mieście, rower jest rozsądnym i bezpiecznym wyborem przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Rower miejski jest częścią transportu publicznego. Systemy rowerów miejskich wnoszą istotny wkład w świadczenie usług użyteczności publicznej, tak aby można było utrzymać przyjazną dla środowiska naturalnego i jednocześnie podstawową indywidualną mobilność.

Kryzys jest poważny i dotyczy wszystkich. Rower miejski pozwala uniknąć komunikacji zbiorowej i umożliwia bezpieczniejsze, zdrowsze dotarcie do pracy, sklepu czy apteki. Wiele osób polega na rowerach miejskich Nextbike jako na zrównoważonym sposobie codziennego transportu. Obserwujemy, że osoby które muszą przemieszczać się po mieście korzystają także z rowerów, które są obecnie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Wybierając je, nie zbliżamy się do innych i zwalniamy miejsce w transporcie zbiorowym.

Z doniesień medialnych dowiadujemy się, że światowe stolice – w obawie przed koronawirusem – zachęcają do przemieszczanie się po mieście w sytuacjach koniecznych na rowerach. Wiedeńscy urzędnicy wystosowali apel do mieszkańców, aby jadąc do pracy, częściej korzystali z systemu wypożyczalni rowerów. Paryskie rowery miejskie od 1 kwietnia są nieodpłatne za przejazdy krótsze niż godzina. Włodarze Bogoty, wielu miast duńskich i brytyjskich oraz rząd niemiecki wyraźnie stawiają na jednoślady. Węgierski Klub Rowerowy zachęcającą do przesiadania się na rower, podkreślając, że jest nie tylko zdrowy, ale też uwalnia od tłumu.

 

Zrozumiałe jest ograniczenie rekreacyjnego wykorzystania rowerów w trakcie wolnych dni. Mając na uwadze liczne głosy użytkowników postulujemy o zapewnienie możliwości korzystania z rowerów miejskich w dni robocze od poniedziałku do piątku i wyłączenie możliwości korzystania z rowerów jedynie w weekendy.

Wyrażając nadzieję na uwzględnienie powyższych uwag odnośnie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, liczymy na wdrożenie postulowanych zmian i przywrócenie możliwości działalności miejskich wypożyczalni rowerów,

łączymy wyrazy szacunku i pozostajemy do dyspozycji Pana Premiera,

Agnieszka Masłowska                                                                                                        Rafał Federowicz

Członek Zarządu                                                                                                                 Członek Zarządu

 

 

Zostaw komentarz